Єдина Країна! Единая Страна! З 1 жовтня поступово почне збільшуватися пенсійний вік для жінок, а мінімальний стаж для отримання пенсії виросте з 5 до 15 років
 

Запорізька правда

  • Збільшення розміру шрифта
  • Звичайний розмір шрифта
  • Зменшити розмір шрифта
Головна Закон і ми З 1 жовтня поступово почне збільшуватися пенсійний вік для жінок, а мінімальний стаж для отримання пенсії виросте з 5 до 15 років

З 1 жовтня поступово почне збільшуватися пенсійний вік для жінок, а мінімальний стаж для отримання пенсії виросте з 5 до 15 років

Опубліковано Закон "Про заходи щодо законодавчого забезпечення реформування пенсійної системи".

Довгі поневіряння закону про пенсійну реформу в парламентських стінах нарешті закінчені. Нашвидку прийнявши в перший день осінньої сесії необхідні доповнення до документа, Верховна Рада передала його Президентові. Глава держави підписав закон теж без тяганини. Документ уже опублікований, а це означає, що з 1 жовтня в країні почнеться пенсійна реформа. Які ж доповнення внесені нинішньої осені до закону і що з жовтня зміниться в пенсійному забезпеченні наших співгромадян. 

ПЕНСІЙНИЙ ВІК ПЛАНУЮТЬ ПІДВИЩУВАТИ КОЖНІ ПІВРОКУ

Судячи із дзвінків читачів, найсуперечливішою проблемою пенсійної реформи стало збільшення пенсійного віку. Відзначимо одразу: підвищення пенсійного віку для чоловіків, які претендують на звичайну пенсію, не передбачено.

Зміни торкнуться лише чоловіків, які претендують на деякі види спеціальних пенсій. Це - народні депутати, судді, держслужбовці, журналісти й інші категорії, яким пенсія призначається згідно з нормами закону про держслужбу, а також науковці. Для них пенсійний вік з 2013 року поступово буде підвищений з 60 до 62 років.

Чоловіки, які народилися з 1 січня 1953 року по 31 грудня 1953-го, зможуть отримувати спеціальну пенсію з 60 років і 6 місяців.

Чоловіки, які народилися з 1 січня 1954 року по 31 грудня 1954-го, зможуть отримувати спеціальну пенсію з 61 року.

Чоловіки, які народилися з 1 січня 1955 року по 31 грудня 1955-го, зможуть отримувати спеціальну пенсію з 61 року і 6 місяців.

Чоловіки, які народилися після 1 січня 1956 року, зможуть отримувати спеціальну пенсію з 62 років.

Підкреслимо: це стосується лише спеціальних пенсій. У період з 60 до 62 років такі пенсіонери мають право на звичайну страхову пенсію. І лише з 62-х зможуть звернутися за спеціальними виплатами.

А ось для жінок закон передбачив підвищення пенсійного віку на п'ять років - з 55 до 60-ти. Причому для всіх пенсіонерок (які претендують як на звичайні, так і на спеціальні виплати) збільшення пенсійного віку проходитиме за єдиною схемою. Утім, після внесених у вересні доповнень у закон змінилася дата, з якої почнуть підвищувати пенсійний вік для прекрасної статі: це відбудеться не з 1 вересня (як було вказано в колишній редакції документа), а з 1 жовтня. Таким чином, весь "перехідний" графік зрушився на місяць.

Після закінчення перехідного періоду жінки виходитимуть на пенсію в тому ж віці, що й чоловіки, - в 60 років. Перехідний же період розтягнуть на десять років, упродовж яких кожні півроку вік виходу на пенсію для жінок збільшиться на 6 місяців.

Жінки, які народилися до 30 вересня 1956 року, можуть піти на пенсію в 55 років.

Жінки, які народилися з 1 жовтня 1956-го по 31 березня 1957 року, зможуть піти на заслужений відпочинок у 55 років і 6 місяців.

Жінки, які народилися з 1 квітня 1957-го по 30 вересня 1957 року, - в 56 років.

Жінки, які народилися з 1 жовтня 1957-го по 31 березня 1958 року, - в 56 років і 6 місяців.

Жінки, які народилися з 1 квітня 1958-го по 30 вересня 1958 року, - в 57 років.

Жінки, які народилися з 1 жовтня 1958-го по 31 березня 1959 року, - в 57 років і 6 місяців.

Жінки, які народилися з 1 квітня 1959-го по 30 вересня 1959 року, - в 58 років.

Жінки, які народилися з 1 жовтня 1959-го по 31 березня 1960 року, - в 58 років і 6 місяців.

Жінки, які народилися з 1 квітня 1960-го по 30 вересня 1960 року, - в 59 років.

Жінки, які народилися з 1 жовтня 1960-го по 31 березня 1961 року, - в 59 років і 6 місяців.

Жінки, які народилися з 1 квітня 1961-го і пізніше, йтимуть на пенсію в 60 років.

При цьому закон передбачає низку "бонусів" для тих, хто вийде на пенсію пізніше.

По-перше, жінкам, які народилися по 31 грудня 1961 року (тобто тим, хто відчує на собі всі тяготи перехідного періоду), виплачуватиметься надбавка у розмірі 2,5 відсотка за кожні шість місяців пізнішого виходу на пенсію - з 55-ти до 60 років.

По-друге, щоб пом'якшити всі наслідки перехідного періоду, до 1 січня 2015 року жінкам залишили можливість виходити на пенсію в 55 років. Але тільки за наявності трудового стажу не менше 30 років і за умови звільнення з роботи. При цьому розмір пенсії зменшується на 0,5 відсотка за кожен повний або неповний місяць дострокового виходу на заслужений відпочинок.

Якщо жінка, яка таким чином раніше піде на пенсію, знову влаштується на роботу до досягнення належного пенсійного віку, то видача дострокової пенсії припиняється. Проте після звільнення розмір виплат буде перерахований: відсотки, на які їй зменшили раніше призначену пенсію, переглядаються з урахуванням новопридбаного стажу. Також відсотки можуть бути розраховані наново в тому випадку, якщо жінка влаштується на роботу вже після настання пенсійного віку. Але при цьому відмовиться отримувати пенсію.

Щоб закінчити розмову про достроковий вихід на пенсію, відзначимо: й жінкам, і чоловікам залишили можливість вийти на заслужений відпочинок за півтора року до настання пенсійного віку в тому випадку, якщо їх звільнили у зв'язку зі скороченням штатів, ліквідацією або реорганізацією підприємства або ж через невідповідність працівника посаді за станом здоров'я. Важлива зміна полягає в тому, що такі пенсії призначатимуть лише за наявності страхового стажу, необхідного для отримання мінімальної пенсії, який з 1 жовтня збільшиться для жінок до 30 років, а для чоловіків - до 35 років (про це ми розповімо трохи пізніше).

Також залишили можливість дострокового виходу на пенсію чорнобильцям (на два, п'ять і десять років раніше). В оформленні цих дострокових пенсій з'явився новий нюанс. Оскільки пенсійний вік для жінок у нас поступово підвищуватиметься, відповідно відсовуватиметься і їхній достроковий вихід на пенсію. Наприклад, жінка, яка народилася 2 червня 1959 року, може вийти на пенсію (відповідно до графіка) в 58 років. Але якщо вона є чорнобильцем і має право на два роки раніше піти на заслужений відпочинок, то зможе зробити це не в 53 роки, як зараз, а в 56 років.

По-третє, в законі передбачена виплата надбавок як жінкам, так і чоловікам, які добровільно вирішать піти на пенсію пізніше. При цьому відкласти вихід на пенсію дозволяється навіть на один-два місяці. Мінімальний і максимальний періоди відстрочення також не передбачені - хоч на рік, хоч на 20 років.

Надбавки встановлені в таких розмірах:

0,5 відсотка за кожен повний місяць страхового стажу у випадку, якщо чоловік відклав вихід на пенсію менш ніж на 60 місяців;

0,75 відсотка за кожен повний місяць страхового стажу, якщо чоловік відстрочив вихід на пенсію більш ніж на 60 місяців.

При цьому охочому перенести вихід на пенсію на пізніший термін тепер не потрібно йти до Пенсійного фонду й писати відповідну заяву. Період відстрочення визначатиметься просто за фактом звернення за виплатами. Тобто прийде чоловік за пенсією не в 60, а в 65 років, значить, йому до виплат автоматично додадуть суму за 60 "відмовних" місяців - 30 відсотків.

Право на відстрочення й подальше збільшення пенсії мають тільки ті, хто звернеться за призначенням пенсійних виплат після набуття чинності закону. Надбавка дається громадянам у віці від 60 років. Причому це стосується як чоловіків, так і жінок. Крім того, на збільшення пенсії мають право лише ті, хто після досягнення пенсійного віку продовжили працювати.

ТІ ЛЮДИ, В КОГО СТАЖ МЕНШЕ 15 РОКІВ, ОТРИМУВАТИМУТЬ ЗАМІСТЬ ПЕНСІЇ ДЕРЖАВНУ ДОПОМОГУ

Ще одним суперечливим пунктом реформи стало збільшення необхідного страхового стажу. Почнемо з того, що закон підвищує мінімальний стаж для призначення пенсії з 5 до 15 років. Нині чоловік отримує право на пенсію, лише якщо в нього не менше 5 років стажу. Якщо він пропрацював менше, йому виплачують державну соціальну допомогу як людині, яка не має права на пенсію, у розмірі 30 відсотків прожиткового мінімуму для непрацездатних (священикам - 50 відсотків, інвалідам - від 60 до 100 відсотків).

Після набуття чинності закону, щоб отримати право на пенсію, потрібно буде пропрацювати 15 років. І ті люди, в кого стаж менше 15 років, отримуватимуть замість пенсії державну допомогу. До речі, новий закон поступово збільшує вік, із якого жінки зможуть претендувати на державну соціальну допомогу, - до 63 років. Зараз на неї мають право розраховувати жінки з 58 років і чоловіки з 63-х.

Але повернемося до нових вимог. Мабуть, нюанс реформи, що лякає найбільше, - збільшення на 10 років страхового стажу, що дає право на мінімальну пенсію. Для жінок із 1 жовтня він виросте з 20 до 30 років, для чоловіків - із 25 до 35 років. Нагадаємо, що це положення закону викликало безліч чуток, аж до того, що пенсії через це зменшаться на 500 гривень. Що ж відбудеться насправді?

Почнемо з головного: даний стаж впливає на призначення й розміри мінімальної пенсії. І не більше. Річ у тому, що у нас у країні існує таке поняття, як мінімальна пенсія, - сума, менше якої людині не виплачується. Вона встановлена на рівні прожиткового мінімуму для непрацездатних осіб і складає нині 764 гривні. Таким чином, якщо людині з урахуванням її стажу й заробітку нарахували пенсію в розмірі 500 гривень (буває й таке), то платити їй будуть не менше 764 гривень. Але лише за умови, що її стаж не менший, ніж необхідний. Якщо зараз необхідний стаж складає для жінок 20 років, для чоловіків - 25 років, то після ухвалення закону він збільшився: для жінок - до 30-ти, для чоловіків - до 35 років. Якщо стаж буде меншим, мінімальні виплати призначають людині пропорційно стажу. Але це зовсім не означає, що людині взагалі не призначать пенсію.

Наприклад, жінка пропрацює 25 років і піде на пенсію за віком. Варіант перший: їй нарахують пенсію вище мінімальної - припустимо, 1000 гривень. Так ось, навіть при неповному стажі вона все одно отримуватиме цю суму - 1000 гривень.

Варіант другий: її пенсія виявиться нижче мінімальної - припустимо, 500 гривень. Раніше їй платили б повноцінну мінімальну пенсію - 764 гривні, оскільки стаж перевищує необхідний 20-річний на цілих п'ять років. Але після ухвалення закону у неї до необхідного стажу (30 років) не вистачатиме п'яти років. Таким чином, жінці з 25-річним стажем уже не почнуть видавати повноцінну мінімальну пенсію. Їй встановлять мінімальні гарантії пропорційно відпрацьованому стажу. Оскільки 25 років - це 83 відсотки від обов'язкових 30 років стажу, то вона отримає право на 83 відсотки мінімальної пенсії:

764 гривні (мінімальна пенсія) х 83 відсотки = 634 гривні 12 копійок.

Виходить, що жінці, яка після набуття чинності закону вийде на пенсію з неповним страховим стажем (25 років) і якій нарахують пенсію нижче мінімальної (у нашому прикладі - 500 гривень), платитимуть не 764 гривні, а 634 гривні 12 копійок.

Але, повторю, якщо такій жінці призначать пенсію вище мінімальної, припустимо, 1000 гривень, то ці 1000 гривень вона й отримуватиме. Навіть не зважаючи на те, що до повного стажу їй не вистачає п'яти років. І тим більше відсутність необхідного страхового стажу (30 або 35 років) не є причиною для відмови в призначенні пенсії.

Проте не можна забувати, що в нас існують доплати за стаж. Зараз люди за кожен рік понад необхідний стаж отримують надбавку в розмірі максимум один відсоток мінімальної пенсії. Тобто чоловікові з 40-річним стажем призначають надбавку в розмірі 15 відсотків, оскільки він пропрацював на 15 років довше (адже раніше необхідний стаж для чоловіків складав 25 років). Новий закон зберіг надбавку за "зайвий" стаж. Але оскільки необхідний стаж збільшений, то у такого чоловіка вже буде не 15, а всього лише 5 років додаткового стажу. І відповідна надбавка - 5 відсотків. Якщо врахувати, що максимальний розмір надбавки за стаж у нас згідно із законом складає 7 гривень 64 копійки (1 відсоток мінімальної пенсії), то через це новопризначені пенсії можуть бути на 76 гривень 40 копійок меншими.

Ось тут саме час відзначити, що, відповідно до пункту 2 Перехідних положень нового закону, перерахунок уже призначених пенсій закон не передбачає. У нинішніх пенсіонерів залишаться всі надбавки, підвищення, доплати за старим законом. Вищеописане торкнеться тільки тих людей, хто піде на заслужений відпочинок після набуття чинності закону. Таким чином, пенсійна система у нас розділиться на два періоди: ДО набуття чинності закону і ПІСЛЯ. Пенсіонерам, які оформили виплати до 1 жовтня, побоюватися практично нічого. У той же час, якщо людині після 1 жовтня робитимуть перерахунок виплат у зв'язку з тим, що вона пропрацювала 24 місяці й бажає врахувати зарплату за цей період, їй нарахують виплати за новими правилами. Тому пенсіонерам, які працюють, перш ніж подавати документи на перерахунок, потрібно буде добре порахувати, наскільки це тепер вигідно.

За матеріалами газети "Факты и коментарии"

 

Архів

грудня 2015
ПнВтСрЧтПтСбНд
 123456
78910111213
14151617181920
21222324252627
28293031