Індекс демократії: Запорізька область займає 15 місце серед областей України

21 березня в прес-центрі "Весті-Інформ" координатори проектів Асоціації регіональних аналітичних центрів у Запорізькій області вперше презентували результати дослідження індексу демократичного розвитку нашого регіону у рамках проекту "Індекс демократичного розвитку областей України - 2016".


Подібне дослідження - ноу-хау для України, говорить один з координаторів проекту Асоціації регіональних аналітичних центрів в Запорізькій області, доктор політичних наук Дмитро Арабаджиєв. Воно полягає в тому, що був зроблений акцент на аналізі регіональної політики.

 


Демократія оцінювалася по трьох діапазонах, пояснює експерт: "Від одного до двох - це регіон з нерозвиненою демократією. Від двох до чотирьох - це перехідний тип демократії. І від чотирьох до п'яти - це регіон з розвиненою демократією".


Дмитро Арабаджиєв зазначив, що усі області України потрапили в другий діапазон. Як правило, даному рівню властиві: нестабільність демократичних інститутів, існують проблеми в частині захисту політичних прав і громадянських свобод, регіон відповідає тільки мінімальним стандартам виборної демократії. "У всеукраїнському рейтингу Запорізька область займає умовне п'ятнадцяте місце. Індекс демократичного розвитку регіону склав 2, 95 %", - констатував Дмитро Арабаджиєв.


Перехідний етап демократії, за словами координатора проекту, характеризується тим, що вибори проходять регулярно, але існує тиск з боку влади на опозиційні партії та їхніх кандидатів; громадянське суспільство незалежне, досить розвинена громадська діяльність; ЗМІ в цілому незалежні, проте спостерігаються випадки тиску на ЗМІ з боку влади і конкурентів; законодавча база для ЗМІ не застосовується на практиці.


"Групи, які мають політичні і економічні інтереси, впливають на освітлення подій і незалежність редакцій. Може доходити навіть до цензури. Можуть мати місце факти переслідування журналістів або тиск на них", - підкреслив Дмитро Арабаджиєв.


Розвиваючи тему перехідного розвитку демократії, експерт заявив, що система місцевого самоврядування і виконавчої влади є досить слабкою.


Місцеві чиновники в основному лояльні до центральної влади, стверджує спікер прес-конференції.  
Суди, на його думку, можуть піддаватися тиску з боку держави або бути недостатньо незалежними.
Можуть існувати прецеденти тортур в місцях позбавлення волі, а також проявляється корупція. "Корупція є головною перешкодою на шляху розвитку демократичного і політичного розвитку регіону. Робота по боротьбі з корупцією в регіоні проводиться вибірково і непослідовно", - зазначив Дмитро Арабаджиєв.


У рамках дослідження індексу демократичного розвитку було задіяно більше 90 експертів по 10 блокам - стан реалізації демократичних прав людини і стан правосуддя, соціально-економічний стан, громадська активність і самоорганізація, стан ЗМІ, міжетнічні і міжконфесійні стосунки, політична активність партій, вибори, децентралізація, діяльність органів місцевого самоврядування, якість державний адміністрація, безпека (злочинність, діяльність правоохоронних органів) і корупція.


Координатор проектів Асоціації регіональних аналітичних центрів в Запорізькій області Надія Бабарикіна детально торкнулася кожного блоку дослідження індексу демократії нашого регіону.


Резюмуючи виступ, експерти зробили висновки у рамках проекту "Індекс демократичного розвитку областей України - 2016" на місцевому рівні. Вони переконані, що необхідно продовжувати реалізовувати "кейси" цивільної активності, які впроваджувалися після Революції Гідності : успішний досвід громадських організацій, децентралізація, утворення ОСББ і Асоціацій інститутів громадянського суспільства.


Через рік буде проведено повторне дослідження, яке дозволить оцінити, - як корелюються показники за всіма заявленими напрями.

Додаткова інформація